Kitaplar

Yaratıcı Drama Öğretmenimin Günlüğü. 15. Baskı. 2020. Ankara. Pegem A Yayıncılık

Yaratıcı Drama; çok genel bakış açısıyla, bir disiplin, bir öğretim yöntemi ve sanat eğitimi alanı olarak tanımlanır.

Kitabın ilk bölümünde bir disiplin olarak Yaratıcı Drama'nın eğitim programı vardır. İkinci bölümde; sözü edilen süreçte kullanılabilecek doğaçlama örnekleri bulunmaktadır. 
 

Sonraki bölüm; Yaratıcı Drama'nın bir öğretim yöntemi olarak kullanıldığı Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi dersinde bir ünitenin öğrenme-öğretme durumlarını sunmaktadır. 
 

Dördüncü bölümde; ilköğretim birinci ve ikinci devrede yer alan Hayat Bilgisi, Matematik, Türkçe, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler, Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi derslerinin çeşitli ünite, konu ve düzeylerinde Yaratıcı Drama yöntemiyle işlenen örnekler verilmektedir. 


Kitabın son bölümünde de; değişik gruplarla gerçekleştirilen yaşantılar sonucunda katılımcıların Yaratıcı Drama yöntemiyle yazdıkları şiirler yer almaktadır.

Kitabın; Yaratıcı Drama'nın bu üç boyutu ile ilgilenenler için bir öneriler bütünü olması amaçlanmıştır. Yaratıcı Drama Öğretmenimle birlikte; şimdiye değin tüm öğretmenlerimle yaşadığım gibi, her buluşmada birbirimizi geliştirmek ve 
yenilemek üzere:


Merhaba ve hoşça kalın!

Yaratıcılığa Yolculuk. 8. Baskı. 2020. Ankara. Pegem A Yayıncılık

Yaratıcılıkla ilgili bunca yayın varken ve tümüne ulaşmanın yolları bireylerin amaçlarına ve isteklerine bağlıyken, tartışmalar, görüşler, düşünce ayrılıkları sürerken ve şimdi bile tanımlanamamışken niçin bu kitap? Yaratıcılığın yanında yürümek bambaşka bir yolculuk. 


Bu yolculukta bitmez denilen yolların sonuna gelindiğinde, insanın karşısına yepyeni bir yol çıkıyor. Sonunda yolculuk hep baştan başlıyor. Bu kitap yolculuğun iki yirmi yıldır başında olan birinin bildiklerini başkalarıyla paylaşma isteğinden doğdu. Başlarda "Yaratıcılığın Tanımları, Evde-Okulda-Sınıf Ortamında Yaratıcılığın Engelleri, Yaratıcılığın Olmazsa Olmazları, Yaratıcı Bireyin Özellikleri, Yaratıcılığın Geliştirilmesi, Öğretilmesi" sıralandı. Sonraki bölümler 
"Yaratıcılık ve Teknoloji Eğitimi, Daha Yaratıcı Bir Okulun Amaçları, Düşünme Çeşitleri, İlköğretimde Yaratıcılık, Hayat Bilgisi Matematik Türkçe Fen Bilgisi Sosyal Bilgiler Dersi ve Yaratıcı Drama, Yaratıcı Düşünmeyi Geliştiren Teknikler: Beyin Fırtınası, Yaratıcı Problem Çözme, Altı Şapkalı Düşünme Tekniği" bu yolculuktaki diğer durakları oluşturdu. Kitabın yazılma nedenlerinden biri de teşekkür etme isteğinden kaynaklandı


Bu teşekkürün kimlere ait olduğu ise satır aralarında gizleniyor.

Kim önce görürse: SOBE!

PEGEM A Yayıncılık 

 

Karanfil 2 Sokak No:45  06000 Kızılay / Çankaya - Ankara
Yazışma: P.K. 175 06442 Yenişehir-Ankara

Tel: 0312 430 67 50 - 430 67 51  

Belgegeçer: 0312 435 44 60
GSM: 0506 345 19 36 - 0533 205 52 30

pegema@pegema.com.tr

Şişman Kız Tombul Teyze. 2017. Ankara. Elma Yayınevi

Şişman Kız Tombul Teyze, birçok dikkat çekici özelliği yanı sıra Yaratıcı Drama eğitmenliği ile Türkiye’nin ilkleri arasına girmiş bir eğitimcinin, bir uzmanın anıları ve öz yaşam öyküsünü aktarıyor okuyucuya.

Ankara’nın eski zamanlarından Kıbrıs’ın güneşli denizine Küba’nın tütün kokan akşamlarına kadar uzanan bir öykü bu. İçinde gençleri, çocukları, yetişkinleri sevgisiyle, özeniyle besleyen bir öykü…

Elma Yayınevi, eğitimle büyüyen eğitimle çoğalan ve eğittikçe nefes alan bir hocanın kitabında yeniden merhaba diyor sizlere.

Şişman Kız Tombul Teyze;

“… Öyleyse zihnimde yeni izler yaratmak için gitmeye devam etmeli. Başka coğrafyalara gittikçe kendimi bulduğumu gördüm. Tülay’la aram zamanla daha da iyileşti. Eskiye göre birbirimizle iyi geçiniyoruz. Aramayı sürdürmeli…"

 
Akademi Artı Yayıncılık A.Ş

Aziziye Mah. Portakal Çiçeği Sokak. 37/7 Çankaya / ANKARA
Tel: 0312 417 72 73 (pbx) - 0312 417 27 77 
Faks: 0312 417 36 46
bilgi@elmayayinevi.com

© 2023 by Murat Şahbaz Hikaye Tasarımcısı